Sülysáp Történeti honlapja

 
  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése
Sülysáp Történeti honlapja

Honnan erednek településneveink?

Bevallom, hogy már régóta, minél előbb szerettem volna
rábukkanni Sáp és Süly nevének eredetére. 
 
 
Bővebben...
 

A Kajdy család története

Olvasóink értékelése: / 12
ElégtelenKitűnő 

Balog Mónika írását ajánlom kedves Olvasóim figyelmébe, ami egy igazi tanítócsaládról, Kajdy Béláról és leszármazottairól szól.

Sülysápi tanítócsaládok történetei I.
A magyar népmesék üzenete: a három királylány, három királyfi.


A XIX. század végén járunk. Kajdy Béla és felesége, Klein Matild összekötik életüket egy életre, és három fiú és három leány születik szerelmükből, mint a mesében. Az édesapa 1895-ben az 1842-ben alapított Esztergomi Érseki Tanítóképző Főiskolán (levéltári adatok igazolják) szerzi meg tanítói diplomáját. Talán a diploma átvételekor nem is sejti, hogy egy pedagógus dinasztia alapjait teszi le ezzel a lépéssel. (Bár a családfakutatásaim során találkoztam az országban egy néhány helyen a Kajdy névvel, és többször is említést tesznek a tanítói foglalkozásukról, még nem bizonyított az ezek közti kapcsolat)
Mivel a Dunántúli dombság a szülőföldjük, így ezen a környéken tanított pályája kezdetén. Elsőként Alsódörgicsén, majd Balatonlellén és Egeraracson.1909-ben szülőföldjétől kissé távolabb megpályázza a tápiósápi kántortanítói állást, és ezzel elkezdődik a Kajdy család munkássága településünkön.


Bővebben...
 

A Tápió mente élete a 16-17. században

Olvasóink értékelése: / 1
ElégtelenKitűnő 

Kocsis Gyula, A Tápió mente falvainak népe, gazdálkodása, települése a XVI-XVII. században című esszéje adta az apropót ahhoz, hogy rövidítve, összefoglalva bemutassam a török hódoltság és az azt követő évtizedek Tápió menti életét.

Jelen írásommal nem kívánok részletes forrásközlést közreadni, inkább a kor átfogó bemutatására törekszem.

 

Bővebben...
 

Sülysáp régészeti emlékei

Olvasóink értékelése: / 11
ElégtelenKitűnő 

2010. november 2-án jelent meg a tapiokultura.hu kulturális oldalon Basa László nagykátai helytörténész Régészeti emlékek Nagykáta és térségéből c. írása, mely átfogóan törekszik a felvázolt témát bemutatni a nagykátai tájházban megnyílt azonos című kiállítás alapján. Sajnos Sülysáp - régészeti lelőhelyei ellenére nem kapott helyet a kiállításban, és így az összefoglalásban sem, ezért hiánypótlásként adom közre alábbi írásomat.

Sülysáp a Tápió mente egyik kiemelkedő települése. Budapesttől keletre a Gödöllői-dombság nyúlványainak végén helyezkedik el, az Alsó-Tápió völgyében. Jelenleg nagyközség, a belterülete 555 hektár. Sülysáp földrajzi fekvése jellegzetesen a Gödöllői-dombság elemeit viseli magán.

Bővebben...
 

Tápiósüly története a 20. sz. első felében

Olvasóink értékelése: / 4
ElégtelenKitűnő 
Előre elnézést kérek a "sápiaktól", akiket mostanság - úgy tűnik - elhanyagolok, s most újra egy tápiósülyi témát adok az olvasóknak. Szó sincs semmiféle megkülönböztetésről, csupán készülő szakdolgozatom (Tápiósüly története a török időktől 1945-ig) munkálatai kapcsán főként süllyel foglalkozom. Jelen dolgozatom tartalmaz átfedéseket is a korábban megjelent, Sülysáp története a dualizmusban c. írásommal, de új témakörök, s az 1940-es évek végéig kibővített információk is találhatók benne.
Bővebben...
 


Oldal 2 / 8
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Share on facebook

Partnerünk:

Ajánlott oldalak: