Sülysáp Történeti honlapja

 
  • A betűméret növelése
  • Alapértelmezett betűméret
  • A betűméret csökkentése
Sülysáp Történeti honlapja

Az 1769-es úrbéri összeírás Tápiósülyben (1. rész)

Mária Terézia 1767-ben bocsátotta ki úrbérrendeletét, amelyben a jobbágyság birtokviszonyait, úrbéri terheit kívánta rendezni. A rendelet nyomán 1768-ban végeztek vizsgálatot Pest-Pilis-Solt vármegyében. A kérdezőbiztosok kilenc kérdőpontban tájékozódtak a földesúr-jobbágy közötti viszonyokról. Kilenc úrbéri kérdőpontot állítottak össze, és az azokra adott feleletekből tisztázódtak a helységek lakosainak a földesúrral való viszonyuk, a természeti adottságokból fakadó haszonvételük, károsodásuk, a határhasználat módja, adózási kötelezettségük. Ez alapján 1768-1772 között készítették el az úrbéri összeírást, amelyben az egyes jobbágy helységek földesurasága alá tartozó jobbágyokat, házas és házatlan zselléreket írták össze.

Bővebben...
 

Helyismeret - kitűnő

Olvasóink értékelése: / 1
ElégtelenKitűnő 
Ha lenne ilyen tantárgy a bizonyítványban, akkor most sok sülysápi diáknak ez, a legkiválóbbaknak kijáró értékelő szócska kerülhetne a tantárgy neve mellé. Június 13-án, a tanév utolsó pillanataiban tartottuk meg a helyismereti verseny döntőjét. A verseny célja, hogy diákjaink községünk múltját, jelenét megismerjék, megbecsüljék és lokálpatrióták, azaz lakhelyüket ismerő, szerető, azért sokat tevő, arra ezáltal méltán büszke emberek legyenek.

A vetélkedésre három fős csapatok jelentkezését várta Katus Norbert szervező. A Móra Ferenc és Szent István Általános Iskolából 180 diák vállalta a megmérettetést. Első, második, harmadik és negyedik osztályban egy forduló, azaz egy teszt kitöltése döntötte el a helyezéseket.

A végeredmények 1-8. osztályig:

Bővebben...
 

Tápiósüly pecsétjei a 18-19. században

A pecsét kemény nyomóra alkalmazott ábrázolásnak képlékeny anyagra átvitt lenyomata, melyet magánszemély(ek) vagy valamely testület megkülönböztető (hiteles) jelként használ(nak). Három feladatot lát el: 1. garantálja valamely tartalom titkosságát, sértetlenségét, 2. bizonyítja a tulajdont, 3. érvényesít, illetve hitelesít.

A pecsétek leggyakrabban kör alakúak, de találkozunk pl. ovális, körte, pajzs alakú, szív formájú, háromszögű, négyzet, álló téglalap alakú, hatszögű, nyolcszögű pecsétekkel is.

 

Bővebben...
 

Régi tápiósülyi településrészek

Olvasóink értékelése: / 17
ElégtelenKitűnő 

Kormány Sándorné 1989-es, a Néprajzi Múzeum gyűjtőpályázatára készült írását ajánlom kedves Olvasóim figyelmébe. A második helyen végzett dolgozat egy részét fogom csak publikálni, tematikusan. A századeleji Tápiósülyről szóló néprajzi munka lényege és érdekessége, hogy a szerző saját emlékeit a régi nyelvezetet fonetikusan leírva adja közre.

Az első részben egykori településrész nevek szerepelnek, megfelelően színezve egyéb, mindennapi kifejezéssel, leírással.

A képeket pedig tőlem kapják Smile

 

Bővebben...
 

Helyismereti verseny 2. forduló - FELADATOK

Olvasóink értékelése: / 1
ElégtelenKitűnő 

Kedves Versenyzők!

Ismételten gratulálunk nektek, hiszen továbbjutottatok a 2. fordulóba. 

Most a felkészültségeteken túl fogalmazási képességeitekre és ügyességetekre lesz szükség. A 2. forduló két feladatból áll: az első egy fogalmazás készítése, amiről a BŐVEBBEN-re kattintva tudhattok meg többet. A második feladat egy feladatlap kitöltése lesz, amit nyomtatva fogtok megkapni az osztályfőnökeitektől húsvét után.

Mind a fogalmazáshoz, mind a feladatlap eredményes kitöltéséhez el kell látogatnotok Sülysáp több pontjára, ezért javaslom, hogy a tavaszi szünetben már kezdjetek neki a munkának!

Bővebben...
 


Oldal 5 / 8
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Share on facebook

Partnerünk:

Ajánlott oldalak: